Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej – beskidzka warownia

Beskidy to nie tylko piękno natury przejawiające się niesamowitymi widokami, bogactwem flory i fauny czy ciekawą budową geologiczną tych terenów. Beskidy to również miejsce, gdzie znaleźć można niezliczoną ilość zabytków i atrakcji - praktycznie każde miasto czy nawet najmniejsza wioska może pochwalić się czymś wyjątkowym. Dlatego też warto zaplanować kilkudniową wycieczkę w ten rejon kraju. Beskidy są miejscem przyjaznym dla turystów – jest tam rozbudowana baza noclegowa, gastronomiczna czy wypoczynkowa i rekreacyjna. O popularności tego kierunku wycieczek świadczyć może chociażby fakt, że hasło: „meteor Beskidy noclegi” jest jednym z najczęściej wyszukiwanych w internecie.

Do najciekawszych zabytków, jakie można zwiedzić będąc w Beskidach, należy Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej. Według legendy w miejscu tym znajdował się w dawnych czasach gródek zbójecki, którego rezydenci napadali na okolicznych mieszkańców oraz kupców podróżujących pobliskim szlakiem handlowym z południa Europy. Tak było do czasu aż jeden z przedstawicieli Piastów Śląskich, tj. książę opolski Kazimierz I zdobył fortyfikacje zbójców, których skutecznie się pozbył, a następnie w miejscu ich siedziby wybudował drewniany zameczek myśliwski. Z czasem jego potomkowie rozbudowywali go, a wokół niego powstało miasto Bielsko. Pierwsze udokumentowane wzmianki o bielskim zamku pochodzą z XIV wieku, kiedy to książę cieszyński Przemysław I Noszak w miejscu drewnianego zameczku wybudował kamienno-ceglany zamek, który od tej pory stał się siedzibą Piastów cieszyńskich. Zamek od początku był typowym zamkiem miejskim i budowano go z założeniem, że będzie jednym z ważniejszych elementów fortyfikacji całego miasta. Bielski zamek przez kilka wieków był budowlą strategiczną strzegącą granicę najpierw cieszyńsko-oświęcimską, następnie polsko-czeską i w końcu polsko-austriacką. Od końca XVI wieku jego znaczenie militarne znacznie zmalało i stał się siedzibą władz państwa bielskiego, a następnie Księstwa Bielskiego. W ręce rodu Sułkowskich przeszedł w 1752 roku i był ich własnością aż do 1945 roku, kiedy to został przejęty przez państwo. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historii w Bielsku-Białej. W stałej ekspozycji muzeum można obejrzeć m.in. XIX-wieczną klatkę schodową, wystawę etnograficzną, salę militariów i sztuki myśliwskiej, salon biedermeierowski, wystawę prezentującą dzieje zamku, Bielska, Białej i okolic, wystawę grafiki XIX i XX wieku, salon muzyczny, wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku, galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku, wnętrza z pamiątkami pozostawionymi przez rodzinę ostatnich właścicieli, galerię ze współczesną sztuką regionu, wystawę malarstwa portretowego od początku XIX wieku do lat trzydziestych XX wieku oraz Salę z Rycerzem tzw. Lapidarium. Oprócz stałej ekspozycji w muzeum organizowane są również ekspozycje czasowe i okazjonalno-tematyczne oraz koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Nadto muzeum posiada kilka oddziałów terenowych i filii: związane z techniką - Muzeum Techniki i Włókiennictwa i Muzeum Dom Tkacza, związane z kulturą i sztuką - Muzeum Emila Zegadłowicza, Willa Juliana Fałata oraz muzeum historyczne - Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>