Zamek krzyżacki – zabytki Giżycka

Jednym z najcenniejszych zabytków Giżycka jest bez wątpienia średniowieczny zamek krzyżacki. Zamek ten wybudowany zostało około 1341 roku i jest obiektem, który bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, wybierających noclegi w Giżycku jako bazę wypadową do zwiedzania Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Już samo położenie zamku stanowi o jego atrakcyjności. Zamek leży bowiem nad kanałem Łuczański, który łączy jezioro Niegocin i Kisajno. Początkowo w skład zamku wchodził dom mieszkalny (przeznaczony dla prokuratora zakonnego) oraz dziedziniec, otoczony murem. Całość dodatkowo była otoczona fosą. W roku 1365 zamek został zniszczony przez Litwinów, ale został odbudowany w stylu gotyckim. Kolejny raz zniszczeniu budowla uległa podczas wojny trzynastoletniej – w roku 1455, jego odbudowa nastąpiła dopiero w 34 lata później. Na początku XVI wieku zamek przeszedł w świeckie ręce, a w roku 1560 został zmodernizowany w stylu renesansowym, stając się dworem myśliwskim. W XIX wieku większość zabudowań została rozebrana. Zachowane zostało jedynie skrzydło mieszkalne, które w latach sześćdziesiątych XX wieku było wykorzystywane jako hotel.

W latach 2009-2011 obiekt przy wykorzystaniu unijnych funduszy, został odbudowanym na wzór XIV-wiecznego zamku i umiejscowiono w nim ekskluzywny hotel z zapleczem gastronomicznym, centrum konferencyjnym, a także centrum odnowy biologicznej i rekreacji.

Przy odbudowie zamku zadbano, aby odtworzyć wszystkie obiekty, które pierwotnie wchodziły w jego skład, a także obiekty znajdujące się w wokół niego. Ponadto wzmocniono fundamenty całej konstrukcji oraz przeprowadzono konserwację skrzydła mieszkalnego, dobudowane obiekty stworzona z największą starannością i uwagą. Obecnie zamek jest prawdziwą perełką, który cieszy oko nie tylko turystów, ale i mieszkańców.

2 myśli na temat “Zamek krzyżacki – zabytki Giżycka

  1. Ala'83

    Jadąc na wakacje zawsze staram się wybierać miejsca, gdzie można obejrzeć jakiś zamek albo ruiny. To moja pasja - kocham takie miejsca. Zamek w Giżycku muszę dopisać do mojej listy miejsc oczekujących na odwiedzenie 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>