Turystyka górska w Wetlinie

Wetlina jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości leżących w górskiej części Bieszczad. Zaraz po Cisnej stanowi ona drugi największy turystyczny ośrodek zlokalizowany w regionie. Swoją popularność Wetlina zawdzięcza przede wszystkim dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, na którą składają się między innymi bardzo pojemna baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) oraz świetnie działająca gastronomia. Wśród obiektów noclegowych działających na terenie miejscowości można znaleźć zarówno pensjonaty o wysokim standardzie jak i schroniska turystyczne czy pola namiotowe. Dzięki takiemu zróżnicowaniu każdy turysta znajdzie tu odpowiednią dla siebie kwaterę w przystępnej cenie. Najtaniej nocleg można znaleźć na polu namiotowym oraz na bazie studenckiej. Od niedawna dom wypoczynkowy należący do PTTK-u ma również w swojej ofercie możliwość wypożyczenia namiotu.

Większość osób przyjeżdżających do Wetliny to zapaleni miłośnicy górskich wędrówek. W miejscowości tej znajduje się bowiem węzeł szlaków wychodzących w pobliskie pasma górskie. Na całodzienną wyprawę z Wetliny można wyruszyć między innymi żółtym szlakiem na Przełęcz Orłowicza, skąd dalej za czerwonymi znakami przez Połoninę Wetlińską aż do Chatki Puchatka lub szlakiem granicznym albo Działem przez Rawki do Ustrzyk Dolnych (wikipedia.org). Wszystkie wspomniane trasy turystyczne są dosyć długie i wymagają od turysty dobrego przygotowania do wędrówek górskich. Oczywiście, wszystkie te trasy (oprócz szlaku granicznego) można skrócić i zejść z nich wcześniej. W sezonie wakacyjnym po całych niemal Bieszczadach jeżdżą busy prywatnych przewoźników, co znacznie ułatwia komunikację. Wybierając się na górskie szlaki wokół Wetliny należy pamiętać, że większość z nich leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wstęp na jego teren jest płatny i wynosi kilka złotych. Przed rozpoczęciem wycieczki warto zapoznać się z regulaminem parku, bowiem za jego złamanie grożą kary pieniężne - na szlaki nie można wprowadzać między innymi zwierząt oraz zabronione jest poruszanie się po nich między zachodem i wschodem słońca. Bieszczady przyciągają turystów we wszystkie miesiące, jednak najmniejsze obłożenie kwater noclegowych można zaobserwować późną jesienią i wczesną zimą. Poza tymi okresami dobrze jest zarezerwować miejsce noclegowe - odpowiedni obiekt można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową zapytanie o “noclegi Wetlina”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>