Odwiedź Katowice

Miasto położone w województwie śląskim jest równocześnie jego stolicą. Pod względem powierzchni i liczby ludności plasuje się na 11 i 10 miejscu w kraju. Kilkukrotnie było odłączane od państwa polskiego, ale ostatecznie po II wojnie światowej zostało do niego przyłączone już na stałe. Katowice są znane głównie z prężnie rozwijającej się gospodarki opartej w dużej mierze na sektorze usługowym. W mieście panuje jedna z najniższych stop bezrobocia – 4,8%, jest to dziewiąty wynik w kraju. Wpływ na to ma dobre położenie miasta, ale przede wszystkim doskonale rozwinięta infrastruktura połączeń drogowych, kolejowych oraz obecność portu lotniczego. Dzięki temu ostatniemu, do miasta przybywa coraz większa liczba odwiedzających także z zagranicy. Katowice bowiem to nie tylko przemysł, ale także kultura. O czym w znacznej mierze świadczy fakt, iż pretendowały do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku (stał się nią jednak Wrocław, o którym więcej tu: http://www.zs2jaslo.pl/prawdziwe-wizytowki-wroclawia-928/).

W mieście prężnie działa kilka instytucji zajmujących się organizacją imprez cyklicznych takich jak: Mayday Festiwal, OFF Festival, Odjazdy, Rawa Blues Festival, a także Festiwal Nowa Muzyka. Większość koncertów i imprez kulturalnych odbywa się w jednym z najsłynniejszych budynków w Katowicach czyli Spodku. Obiekt powstał w 1971 roku, a miasto przejęło nad nim władzę w roku 1992. W mieście swoją siedzibę posiada Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (http://www.nospr.org.pl/pl/), a także Akademia Muzyczna, która uznawana jest za najlepszą w kraju.

Pomimo, że w mieście jest tylko około 100 zabytków to stworzono szlak turystyczny, dzięki któremu można je wszystkie podziwiać. Miłośników historii i architektury zaprasza się na wycieczkę po tajemniczym Nikiszowcu, czyli osiedlu górniczym. Poleca się im także Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic lub dla odmiany Muzeum Gitary, w którym panuje niezwykle przyjazna i luźna jak na muzeum atmosfera. Można dotykać eksponatów, a nawet na nich grać i nie trzeba przejmować się brakiem umiejętności.

W Katowicach znajdzie się także coś dla miłośników przyrody, a będzie to Dolina Trzech Stawów, która jest miejscem idealnym na spacer i chwile relaksu. Do miasta przyciągają szczególnie wspomniane wcześniej koncerty, w związku z tym warto zapoznać się z bazą noclegową (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,katowice,0.html). Nocleg można zarezerwować w hotelu, hostelu, apartamencie, zajeździe, schronisku lub polu kempingowym.

4 myśli na temat “Odwiedź Katowice

  1. Jadwisia98

    @sceptyk jak szukasz przyrody to polecam noclegi na Roztoczu, a już na poważnie to mnie się w Katowicach podobało

    Odpowiedz
  2. Adeczka

    @greenTea - ja też wolę takie noclegi, dlatego na majówkę wybieram się w Bory Tucholskie, ale Katowice mimo wszystko do zwiedzenia są ciekawą opcją :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>