Koszalin – jakie miejsca warto tutaj zobaczyć?

Koszalin ze względu na bliskość Bałtyku, nad którego brzegiem bezpośrednio nie leży, jest chętnie odwiedzany przez turystów. Duże miasto z obfitującą w wydarzenia, rozwijającą się kulturą, przemysłem oraz bogatą historią, ma wiele wartych uwagi zabytków oraz atrakcji. Jednym z punktów, które trzeba odwiedzić, jest Góra Chełmska – tak naprawdę wał z kilkoma wzniesieniami. Stanowi lubiany teren rekreacyjny. Wznosi się tu wieża widokowa – wykonana z cegły, wąska i wysoka na 31 metrów. Jeśli nie zna się jej przeznaczenia, na pierwszy rzut oka swoim wyglądem mogłaby być pomylona z morską latarnią. Znajduje się tu również sanktuarium maryjne, przy którym widoczne są fundamenty dawnej kaplicy. W czasach prehistorycznych na Górze Chełmskiej mieścił się ośrodek religijnego kultu.

Podobny charakter ma również Park Książąt Pomorskich, leżący obecnie w centrum miasta, a dawnej powstający w kilku etapach pod miejskimi murami, w którym dziś zobaczymy ciekawe gatunki i kilkusetletnie okazy drzew. Same mury, wybudowane na początku XIV wieku, w XVIII i XIX stuleciu zostały częściowo rozebrane, ale też później zrekonstruowane, dzięki czemu możemy oglądać ich fragmenty dzisiaj. Również z XIV wieku pochodzi najważniejszy kościół w Koszalinie - katedra pw. Niepokalanego Poczęcia MNP. We wnętrzu gotyckiej świątyni zwraca uwagę przede wszystkim ołtarz główny z pięknymi płaskorzeźbami.

Jeżeli chodzi o zabytki, do najładniejszych i najlepiej prezentujących się obecnie należy zespół dawnego młyna z kamienicą, zwany Pałacem Młynarza, gdzie obecnie znajduje się Muzeum w Koszalinie. Warto zwrócić uwagę również na neogotycki gmach poczty, zabytkowe wille, Pałac Ślubów w XVI-wiecznej kamienicy czy też Domek Kata. Ta gotycka kamieniczka dziś jest siedzibą Teatru Propozycji „Dialog”. Warto skorzystać z okazji i zobaczyć pięknie urządzone wnętrza. Ciekawym współczesnym obiektem jest koszaliński amfiteatr, z racji kształtu swojego dachu nazywany nieco złośliwie przez mieszkańców „chipsem”. Odwiedzić watro też Skansen Kultury Jamneńskiej, z domkami przeniesionymi ze wsi, które albo zniknęły z mapy całkowicie, albo zmieniły swój charakter.

Koszalin oddalony jest nieco od morskiego wybrzeża – gdy chcemy wybrać się na nadbałtycką plażę, najłatwiej dotrzeć stąd do Mielna – położony jest za to nad jeziorem Jamno. Poza zabytkami i kulturą oferuje też różnorodne sporty i tereny rekreacyjne. Baza noclegowa to w dużej mierze hotele i apartamenty, ale znajdziemy też młodzieżowe schronisko czy wille i gościńce oferujące noclegi (meteor-turystyka.pl/noclegi,koszalin,0.html). Koszalin ma komunikację miejską i połączenia z innymi miastami, dostanie się więc tutaj i poruszanie po okolicy nie powinno nastręczać kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>