Górski obraz i leśne tereny w Zwardoniu

Zwardoń (info Zwardoń - wikipedia.pl) to mała, typowa górska wioska. Położona jest na samej granicy Polski i Słowacji w górach. Leży w okolicy Wisły, Żywca i Szczyrku ale przede wszystkim znakomicie sprawdza się, jako baza wypadowa w Beskid Śląski i Beskid Żywiecki.

Do ciekawych atrakcji samej wioski na pewno możemy zaliczyć przepiękne ścieżki piesze, po których spacery są niesamowitą przyjemności. Dominuje górski krajobraz i leśne tereny, w których znajdziemy grzyby, jagody, maliny i inne owoce runa leśnego. W krajobrazie zobaczymy piękne łąki bogate w wiele rodzajów kwiatów i ziół. Na łąkach spostrzec można pasące się sarenki, lisy i zające - można spotkać głuszca w rezerwacie Butorza.

W Zwardoniu corocznie organizowane są Dni Zwardonia. To ciekawa impreza, bardzo znana wśród turystów i chętnie odwiedzana, ponieważ zawsze gromadzi sporo osób. Odbywają się wtedy koncerty zespołów regionalnych ale również przybywają góralskie kapele ze Słowacji, dzięki czemu można zaobserwować różnice w tradycjach, ubiorze i muzyce. Muzyka to nie wszystko podczas Dni Zwardonia - wokół placu znajdziemy wiele sklepików, stoisk ze swojskim, góralskim jedzeniem i typowymi dla tej kuchni przysmakami. Zjemy tu żur, słynną kwaśnicę góralską, placki ziemniaczane czy chleb ze smalcem i ogórkiem. Na sam koniec odbywa się wieczorny Festyn Strażacki - zabawa trwa do samego rana przy muzyce lokalnych zespołów.

W Zwardoniu i najbliższej okolicy znajdują się stoki narciarskie i wyciągi, jak przystało na górską miejscowość. Jest stąd blisko do Szczyrku, Wisły a nawet Zakopanego - do którego dotrzemy w około półtorej godziny przez Słowację.

W Wiśle odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich - dla fanów sportów, warto zaplanować sobie pobyt aby trafić na wydarzenie zarówno zimą jak i latem.

W Zwardoniu jest wiele komfortowych miejsc do spania z pięknymi widokami górskim. Można wynająć ładny pokój w hotelu, pensjonacie czy prywatnej kwaterze w internecie (noclegi Zwardoń - meteor-turystyka.pl) lub na lokalach istnieją tabliczki z napisem: Nocleg Zwardoń - wolne pokoje. Warto zarezerwować pobyt wcześniej, by nie tracić czasu na szukanie.

Jest miejscowością niezwykle klimatyczną i bardzo turystyczna a okoliczne atrakcje w Beskidzie Śląskim i Żywieckim przyciągają wielu turystów.

Jedna myśl na temat “Górski obraz i leśne tereny w Zwardoniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>