Geneza miasta Hel – dzieje i historia

Hel to miasto leżące nad Morzem Bałtyckim na cyplu Mierzei Helskiej - poniekąd jest to swoisty nadmorski "koniec świata". Pod względem administracyjnym podlega pod województwo pomorskie, powiat pucki i jest częścią gminy - Hel. Pełni wiele funkcji - prócz tego, że jest topowym kurortem, to jeszcze znajduje się tutaj garnizon Marynarki Wojennej, port wojenny, port morski (dedykowany dla rybaków i żeglugi pasażerskiej). Nazwa miasta budzi rozmaite skojarzenia - zazwyczaj z angielskim "hell" czyli "piekło". Badawcze biorą pod uwagę, że nazwa może wywodzić się od słowa "heel" czyli starogermańskiego określenia piekła. To też kraina nordyckiej bogini Hel, która była panią krainy zmarłych śmiercią naturalną. Inne źródła wskazują na staropolskie pochodzenie tej nazwy od słowa czyli „wydma, pustkowie, cypel”. Bez względu na korzenie tego nazewnictwa, połączenie nordyckiego bóstwa z pustkowiem może mieć znakomity aspekt promocyjny. W herbie Helu widnieje nie boginka, ale żółty klucz i dwie żółte gwiazdy na niebieskiej tarczy herbowej. Klucz ten jest kluczem Świętego Piotra, a kolor niebieski symbolizuje Bałtyk.

Początki osadnictwa wywodzą się z XII wieku, kiedy to funkcjonowała nazwa Gellen. Osada trudniła się handlem śledziami. Hel otrzymał prawa miejskie w XIII wieku z rąk księcia pomorskiego, Świętopełka II. Potem nastały czasy krzyżackie. W XVII wieku Morze Bałtyckie zalało starą część miasta, tak zwany Stary Hel - legenda mówi, że stało się tak z powodu pychy mieszkańców, przy czym podaje także, że miało tu miejsce trzęsienie ziemi. Ponoć jeszcze w XX wieku można było wyłowić ludzkie kości, pochodzące z dawnego cmentarzyska, a Ci bardziej czujni mogli usłyszeć dźwięk dzwonów kościelnych z zatopionego miasta. Tak więc to kolejna pokusa dla odkrywców, którzy będą mieli odwagę zmierzyć się z przeszłością tej osady. Rozkwit turystyki nastąpił z końcem XIX wieku - Hel bardzo szybko stał się popularnym uzdrowiskiem, do którego przybywali głównie mieszkańcy z wybrzeża. Jednocześnie było to miejsce bardzo ważne pod względem militarnym.

Lokalna baza noclegowa (podział na Meteorze) to marzenie wielu przyjezdnych, dlatego też noclegi trzeba po prostu rezerwować z ogromnym wyprzedzeniem. W mieście znajduje się letnia rezydencja Prezydenta RP. Miasto ma wiele do zaoferowania dla turystów. Prócz przepięknych plaż jest tutaj sporo do zwiedzania. Ciekawym miejscem jest jedyne w Polsce Fokarium, którego celem jest odtworzenie kolonii fok szarych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>