Cudowne zjawiska przyrody w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to miejsce, gdzie możemy znaleźć zarówno luksusowy hotel z basenem i SPA, jak i górskie schronisko na szczycie. Od lat ciesząca się popularnością wśród turystów, przyciąga zarówno tych, którzy chcą się napawać świeżym powietrzem i pięknymi widokami, ale woleliby spędzić urlop w jednym miejscu, odpoczywając, jak i z drugiej strony miłośników sportów i turystyki górskiej.

Miasto położone jest pomiędzy dwoma pasmami górskimi – wyższymi Karkonoszami (więcej tu - https://pl.wikipedia.org/wiki/Karkonosze) i niższymi nieco, łagodniejszymi Górami Izerskimi, częściowo na stokach należących do nich wzniesień. Góry Izerskie to dzisiaj popularne miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego, pieszych wędrówek niewymagających kondycji wyczynowca – na ich szlakach poradzą sobie seniorzy oraz dzieci – a dawniej zasłynęły złożami różnorodnych minerałów, w tym kamieni szlachetnych i półszlachetnych, z których do dziś słynie okolica. Karkonosze to z kolei przede wszystkim malownicze skaliste doliny potoków oraz formacje skalne przybierające niezwykłe formy. O tym, czego możemy się spodziewać, mówią już same ich nazwy: Krzywe Baszty, Krucze Skały, Trzy Świnki, Końskie Łby, Pielgrzymy. Kilka ciekawych skał zobaczymy obok, gdy wybierzemy się na Szrenicę, najwyższy szczyt okolicy, latem wykorzystywany jako punkt widokowy, a w zimie najważniejszy punkt dla uprawiających w Szklarskiej Porębie narciarstwo zjazdowe.

Warto wybrać się na wędrówkę szlakami Karkonoskiego Parku Narodowego, zobaczyć wodospady Szklarki i Kamieńczyka, najważniejsze masywy i szczyty, ciekawe stanowiska przyrodnicze. W starych częściach miasta znajdziemy się wśród zabytkowych wilii i innych pięknych, stylowych budynków. Warto także zapoznać się z wystawami Muzeum Mineralogicznego, Muzeum Energetyki, czy też wybrać się do Leśnej Huty, gdzie można zobaczyć na własne oczy proces tworzenia naczyń i innych form, jak i Żelazny Tygiel Waloński – rekonstrukcję średniowiecznej osady z warsztatami rzemieślniczymi. Odwiedzić też możemy Ogród Rzeźb, a jeśli jedziemy na urlop z dziećmi – Ogród Ducha Gór, do wyboru mamy również różne parki rozrywki. Na turystów czeka urozmaicona baza noclegowa.

W starych budynkach schronisk górskich i willi, nowoczesnych hotelach (prezentacja obiektów na necie - meteor-turystyka.pl/noclegi,szklarska-poreba,0.html) oraz w prywatnych kwaterach, gościńcach i gospodarstwach agroturystycznych znajdziemy wyżywienie i noclegi. Szklarska Poręba ma też wiele nastrojowych restauracji, kawiarni i karczm. Warto odwiedzić choćby zabytkowy Młyn św. Andrzeja, w którego budynku znajduje się dziś restauracja i pokoje gościnne, ale urokliwych miejsc mamy do wyboru o wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>