Chałupy welcome to!

Chałupy to maleńka wioska z tradycjami rybackimi, współcześnie przemieniona w ośrodek wczasowo-wypoczynkowy. Wieś znajduje się w województwie pomorskim. Podlega pod powiat pucki i gminę Władysławowo. Chałupy były swego czasu odległą dzielnicą miasta Władysławowo. W historii wsi pojawiały się nazwy takie jak Budziszewo, Ceynowa - nazwy te wywodzą się od nazwisk rybaków. Wioska powstała najprawdopodobniej w XVII wieku - przynajmniej z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o forcie Vladislausburg, wybudowanym na zlecenie króla Władysława IV. Nazwa Chałupy - po kaszubsku Chałëpë - pojawiła się w latach międzywojennych, kiedy to kwitła moda na wypoczynek w nadbałtyckich miejscowościach. Nieprawdopodobne jest, że ostatni prawowity właściciel, ziemianin pochodzący z Berlina, porzucił wieś jako majątek bez wartości, przynoszący mu jedynie wysokie koszty utrzymania. Współcześnie wartości tej wsi nie da się określić - jest to swoista perła polskiego wybrzeża, otoczona nie tylko przez wody Morza Bałtyckiego, ale i Zatoki Puckiej.

Chałupy dwukrotnie zapisały się w pamięci powszechnej - raz pojawiły się na kartach powieści Stefana Żeromskiego pod tytułem "Wiatr od morza", a następnie - dopiero w II połowie XX wieku, w przeboju Zbigniewa Wodeckiego "Chałupy welcome to". Przez wiele lat wioska była kojarzona z plażą dla naturystów, przy czym każdy kto odwiedził Chałupy wie, że znaczenie tej plaży w porównaniu z pięknem całej okolicy jest znikome. W II połowie XIX wieku odbył się tutaj ostatni sąd nad czarownicą. Sąd ten miał charakter typowo "cywilny", czyli ludzie uwierzyli komuś, że Krystyna Ceynowa jest czarownicą. Powód do tej wiary dawał fakt, że kobieta nie bywała w kościele, a na kominie jej domostwa gnieździły się czarne ptaki. Niewiastę poddano próbie wody, ponieważ nie utonęła podczas tego "testu", została zabita wiosłami. Czyn ten spowodował, że we wsi zaczęto wprowadzać oświatę, która miała zapobiegać podobnym przypadkom.

Chałupy jeszcze przez wiele lat nie pozbędą się etykiety, że są z największego przeboju Zbigniewa Wodeckiego. Piosenka okazała się być nieśmiertelna, dzięki czemu wioska bije rekordy popularności. Noclegi w Chałupach to najwyższa jakość na turystycznej mapie Polski (zobacz tutaj). Baza noclegowa słynie z gościnności i na stałe zapada w pamięci amatorów krajowego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>