Atrakcje Lichenia Starego

Licheń Stary jest miejscowością leżącą w województwie wielkopolskim. Zapewne każdemu jego nazwa jest znana przede wszystkim za sprawą sanktuarium, które jest największym tego typu obiektem na terenie całego kraju. Do Lichenia Starego chętnie przybywają pielgrzymi z całej Polski, ale także turyści chcący zwiedzić najważniejsze punkty tej miejscowości oraz jej okolic.

Najciekawsze miejsca w Licheniu Starym

Oczywiście pierwszym miejscem, o którym należy wspomnieć jest ogromna bazylika, która powstała na planie krzyża. Budynek jest tak duży, że naraz może się w nim znajdować nawet 30 000 wiernych! Co ciekawe, aby się dostać do kościoła należy pokonać 33 schody – ich ilość nie jest przypadkowa, ma natomiast nawiązywać do wieku Chrystusa.

Tuż obok bazyliki znajduje się wieża, której wysokość (licząc z krzyżem na szczycie) wynosi 141,5 m. Wielu pielgrzymów, a także turystów zwiedzających Licheń Stary decyduje się na obejrzenie zapierającego dech w piersiach widoku, który roztacza się z tarasu widokowego usytuowanego właśnie na wieży. Aby móc dostać się na taras konieczne jest skorzystanie z windy lub pokonanie blisko 700 schodów.

W bliskim sąsiedztwie sanktuarium znajduje się wiele interesujących obiektów. Można do nich zaliczyć między innymi trzy dzwony, których wielkość – podobnie jak w przypadku bazyliki – jest imponująca. Najmniejszy z nich waży 3000 kg, największy natomiast 11 600 kg. Do innych ciekawych obiektów w miejscowości należy Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej. Budowano ją wzorując się na kaplicy, która znajduje się w Wilnie.

Ważnym punktem Lichenia Starego jest także Golgota – ma ona 25 m wysokości, a powstała jako pokuta za to, że ze szkół i szpitali hurtowo wyrzucane były krzyże. Po drodze na szczyt pielgrzymi mogą podziwiać płaskorzeźby będące kolejnymi stacjami drogi krzyżowej.

Gdzie można się zatrzymać – baza noclegowa Lichenia Starego

Jak wcześniej wspomniano Licheń Stary jest miejscowością, którą odwiedza wielu pielgrzymów, dlatego też, by mieć pewność, że będzie się miało do dyspozycji komfortowy pokój, w którym można przenocować, warto zarezerwować go odpowiednio wcześniej. Istnieje możliwość zatrzymania się w Domu Pielgrzyma, ale również w domu wczasowym czy komfortowym pensjonacie. Ceny noclegów w Licheniu Starym zaczynają się od około 25 złotych za dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>